Zdolność kredytowa jest wyznacznikiem naszych możliwości spłacania zaciągniętego zobowiązania. To właśnie zdolność kredytowa jest decydującym czynnikiem, czy otrzymamy kredyt czy też bank nam odmówi. Często możemy sami sobie wstępnie obliczyć zdolność kredytową, ale to oczywiście nie są informacje obligujące dla banku. Procedura oceny ryzyka dla banku zależy od konkretnego banku i w różnych instytucjach różnie ona wygląda. Jednak niektóre elementy z całą pewnością są zbieżne. Między innymi sprawdzanie baz finansowych i gospodarczych czy wysokość poborów.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Bank oceniając naszą zdolność kredytową sprawdza wysokość naszych dochodów oraz kosztów życia, wydatków jak i wysokość ewentualnych spłacanych rat. Te wszystkie informacje potrzebuje, aby obliczyć zdolność kredytową. Dane te zbiera z różnego rodzaju baz informacji kredytowych i gospodarczych. Podstawową bazą jest BIK. Tam bank otrzymuje informacje jakie mamy kredyty, ile ich spłaciliśmy i czy mieliśmy opóźnienia. Spłacone terminowo kredyt podnoszą naszą ocenę punktową, takie które miały opóźnienia ją obniżają. Również wpływ ma rodzaj naszej umowy o pracę. Czynników jest kilka, zależnie od banku mają różne indeksy ważności.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Jak widać zdolność kredytowa ma kluczowe znacznie czy otrzymamy kredyt. W przypadku gdy chcemy kupić na raty lodówkę odmowa nie będzie miała poważnych konsekwencji, jednak w sytuacji, gdy chcemy kupić mieszkanie już musimy się do tego przygotować. Warto poprawić jest zdolność kredytową. Jak to zrobić na kilka sposobów? W sposób naturalny zdolność kredytową poprawia każdy spłacony kredyt. Jeżeli mamy karty kredytowe bez zadłużenie to również one są lepiej postrzegane niż karty zadłużone. Często jest tak, że starając się o kredyt mieszkaniowy będziemy musieli zrezygnować z kart kredytowych. Warto również zlikwidować debety w rachunku bankowym. Tych kilka drobnych patentów znacząco poprawi naszą zdolność kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *