Chyba każdy, kto kiedykolwiek zaciągał jakieś zobowiązanie finansowe spotkał się z terminem jakim jest BIK. Zapewne wiele osób się zastanawia czym jest ta tajemnicza instytucja. Jest to bardzo potężna instytucja, posiada ona szereg informacji o kredytach i pożyczkach zaciąganych przez ludzi. Nie jest jednak to tak, jak w obiegowej opinii, że jeżeli jesteśmy wpisani a BIK to coś złego. Postaram się dzisiaj opisać jak działa Biuro Informacji Kredytowej, jakie przechowywane są tam informacje i przez jaki czas.

Co wie o nas BIK?

Jeżeli decydujesz się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki zawsze musisz podpisać zgodę na sprawdzenia waszych danych w bazach finansowych. Jedną z najczęściej wykorzystywanych przez banki jest Biuro Informacji Kredytowej. To miejsce gdzie znajdziemy wszelkie informacje o wszystkich naszych pożyczkach i kredytach. Zarówno tych, które są spłacone już dawno jak i o tych, które są obecnie spłacana. Każda informacja tutaj trafia, o kartach kredytowych, o debacie w koncie. Na podstawie tych informacji banki podejmują decyzję o tym, czy otrzymamy kredyt czy dostaniemy odmowę.

Jak działa ranking?

BIK zbiera o nas wszystkie informacje, nie tylko negatywne. Więc potoczne stwierdzenie, że jestem w BIK jest nietrafione. Każdy, kto zaciągała kredyt czy też pożyczkę jest w bazach BIK. Chciałbyś wiedzieć co widza banki i bik jak sprawdzić, czy jest taka możliwość? Już śpieszę z odpowiedziami. Spłacając kredyt po każdej racie bank wysyła do BIK raport i tam jest informacja czy rata jest spłacona w terminie. Jeżeli spłacamy zobowiązania w terminie, to rośnie nasz wskaźnik punktów a co za tym idzie rośnie nasza zdolność kredytowa. To właśnie na podstawie tych punktów między innymi bank podejmuje decyzję czy nam przyzna kredyt.

Jeżeli chcemy samodzielnie sprawdzić informacje o sobie, to możemy to zrobić. Należy założyć w tym celu konto w Biurze Informacji Kredytowej. Zostaniemy poproszeni o przesłanie skanu dowodu osobistego i po weryfikacji możemy zobaczyć historię swoich kredytów i pożyczek, oraz ocenę jaką mamy. Ocena jest wyrażona w punktach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *